ČTVRTÝ FREAKFEST SE OPRAVDU VYDAŘIL

4. září 2008 v 17:09 | JAKUB LIMR |  → REPORT
čtvrtý ročník alternativního hudebního festivalu freakfest proběhl na konci června na tradičním místě v campu brodský u červeného kostelce. jeden z redaktorů serveru www.signaly.cz trefně vystihl atmosféru této letní akce, když napsal: "v okamžiku, kdy vás rozpálí muzikanti z polska, holandska, německa, usa a samozřejmě české nej kapely, máte možnost se hned zchladit v blízkém rybníku. ale myslím si, že každý z nás se rád nechá nažhavit bez následného ochlazení nějakým pořádným povzbuzením člověka, který žije z víry, nebo svědectvím, jak k ní přišel. na tohle vše pořadatelé freakfestu myslí…"
festival, který se ve svých začátcích nechal inspirovat německým freakstockem, se v průběhu let v mnohém proměnil, jak bylo vidět i letos. freakfest rozhodně už není jen o muzice, i když ta zůstává jeho těžištěm. program festivalu byl v pravém slova smyslu celodenní a pestrý - což platí pro všechny čtyři dny jeho konání. kromě hudební produkce připravil pořadatelský tým z občanského sdružení jesusfreax doslova nálož workshopů a seminářů. jejich účastníci na pláži vyráběli masky, o kus dál vylepšovali své oblečení pomocí sprejů a šablon nebo seděli v kroužku, aby poslouchali duchovní vyučování na téma duchovního boje, o modlitbě, o řeči snů, o chudobě ve světě a co s ní či o povolání do misie. a tím výčet zdaleka nekončí. freakfest si asi málokdo umí představit bez půlnoční bohoslužby. ztichlá artstage je ozářená svíčkami a v ní společenství, které uctívá boha a naslouchá jeho slovu, aby nakonec při večeři páně zaznělo: "toto jest mé tělo, které se za vás vydává…"

osmičkový rok byl na freakfestu ve znamení dvou hudebních pódií. na tom hlavním se vystřídaly kapely z různých koutů světa: polští frühstück, holandští john coffey a holy eyes, němečtí rapid rascals a blossom (podle ohlasů jeden z nejvýraznějších hudebních zážitků festivalu) či ukrajinští holy blood. z čechů své hlasové fondy předvedla místní skupina timotej, ze severu dorazil ion at an a z prahy to byly hudební formace jako goro, freaky art či chválící tým icf new collection. když reklama na čtvrtý ročník slibovala překvapení v podobě ládi křížka, tak rozhodně nelhala. heavymetalový rytíř s nepřekonatelnou fistulí opravdu (příjemně) překvapil a rozhodně nezklamal. nadšené publikum si vytleskalo přídavek a celkově bylo ve vzduchu cítit, že festival přijal křížka s tím, že je to "náš láďa".
druhým pódiem byla artstage. na této scéně excelovalo duo manželů brtníkových z královéhradecké filharmonie (housle, violoncello), bránice rozechvíval divadelní spolek řacha brácha a průvodcem do alternativních dimenzí byl klasicky matěj páral a spol. tentokrát v uskupení die äusserungen der freude. šanci dostali i mladí hudebníci, o kterých v budoucnu určitě ještě uslyšíme, jako například filip zavřel. noční hodiny patřily na artstagi kinu a filmům 21 gramů či příběh alvina straighta.
festival vyvrcholil nedělní bohoslužbou, na níž trojice beesnees roztančila všechny přítomné, když zařadila píseň "já tak rád chválím, chválím" co by obdobu hitu "i like to move it, move it" z animovaného madagaskaru. po freakfestu zůstaly na dně rybníka brodský hned tři mrtvoly. necelých tři sta návštěvníků letošního festivalu mělo totiž příležitost "asistovat" u toho, když se trojice dívek rozhodla pohřbít starého člověka při křtu. lepší finále a nakročení do příštího roku si open air festival freakfest nemohl přát.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama